Skip to main content

Badania Infradźwiękowe AGH

01.05 – 30.06.2022 Badania Infradźwiękowe: Paweł Małecki, Tadeusz Wszołek, Małgorzata Pawlaczyk

Infradźwięki to fale akustyczne o małej częstotliwości. Umownie, granicę pomiędzy pasmem słyszalnym, a infradźwiękowym przyjmuje się jako 20 Hz. Sygnały te są powszechne w środowisku, a ich źródłem są m. in. współczesny transport, rozbudowane ciągi wentylacyjne, duże maszyny, farmy wiatrowe, ale też sam wiatr lub duże wodospady czy morskie fale. Istnieje wiele przesłanek dotyczących niekorzystnego wpływu infradźwięków na samopoczucie i zdrowie człowieka, jednak ze względu na trudności techniczne związane z rejestrowaniem, a przede wszystkim odtwarzaniem infradźwięków w warunkach laboratoryjnych, badania w tym zakresie nie są bardzo powszechne.

W ramach projektu Hetman prowadzimy intensywne działania dotyczące tego zagadnienia. W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy szereg eksperymentów polegających na rejestracji, a następnie kontrolowanej ekspozycji infradźwięków występujących w okolicy farm wiatrowych, w warunkach laboratoryjnych.

W tym celu wykorzystaliśmy wielkogabarytowe systemy subwoofer-ów wykorzystywanych do nagłaśniania masowych koncertów celem rekonstrukcji pasma infradźwiękowego w zakresie 10-20 Hz.

W badaniu wzięło udział ponad 120 osób, a ekspozycja na sygnał testowy trwała co najmniej godzinę. Wstępne analizy wskazują na bardzo niewielką uciążliwość infradźwięków generowanych przez turbiny wiatrowe, co potwierdza wyniki zbliżonych eksperymentów przeprowadzonych w innych krajach.

Konfiguracja subwooferów do badań.
Przebieg ciśnienia akustycznego oraz poziom bodźca podczas wybranego dnia eksperymentu.
Przykładowe wyniki
Magazyn aparatury elektroakustycznej, w którym przeprowadzone zostały eksperymenty.